Relacja z rajdu rowerowego po Olsztynie oraz wycieczki rowerowej Nibork i okolice

Rajd rowerowy po Olsztynie oraz wycieczka rowerowa Nibork i okolice w dniach 19-20 października 2013

Po raz pierwszy KOŁODROM gościł w Olsztynie,  rowerzystów z Obwodu Kaliningradzkiego ze stowarzyszenia <<Kaliningrad-Świnoujście-Olsztyn-Mrągowo>>.

19 października 2013 (sobota) o godzinie 9, do Olsztyna, przyjechała grupa 6 rowerzystów z Obwodu Kaliningradzkiego ze stowarzyszenia <<Kaliningrad-Świnoujście-Olsztyn-Mrągowo>>. Po założeniu przednich kół do rowerów, które musiały być zdemontowane na okres transportu w bagażniku rejsowego autobusu Kaliningrad-Olsztyn, pojechaliśmy wspólnie z gośćmi do hotelu „Wysoka Brama” w Olsztynie. Po krótkiej przerwie przewodnik PTTK Piotr Stecki rozpoczął oprowadzanie gości po Olsztynie. Pierwszym zabytkiem, była Wysoka Brama, która jest jedyną zachowaną spośród trzech, jakie zostały wybudowane. Kolejnymi punktami zwiedzania były muzeum „Gazety Olsztyńskiej” i zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie. Z zamku, na rowerach, przejechaliśmy się do olsztyńskiego PLANETARIUM, by obejrzeć film 3D Kosmiczny Ekspres na temat konstelacji gwiezdnych.
Po obejrzeniu filmu i zwiedzeniu PLANETARIUM, uczestnicy udali się do Telepizzy by zregenerować siły. Gdy głód został zaspokojony, rowerzyści przejechali koło Wysokiej Bramy i dojechali do wiaduktów kolejowych z 1972 i 1893. Dalej przejechali na nowo wybudowaną ścieżkę rowerową na ulicy Nowej Artyleryjskiej i po dojechaniu do jeziora Długiego przejechali na most. Tutaj przewodnik opowiedział o historii oczyszczania jeziora. Jadąc ścieżką rowerową oraz ścieżkami po Lesie Miejskim wszyscy dojechali do Leśnego Parku Linowego. Po przeszkoleniu w zakresie bezpiecznego poruszania się po Leśnym Parku Linowym, trójka gości przy asekuracji dwóch gospodarzy, przeszli trasę numer 2. Po takich atrakcjach przejechali przez park Jakubowo i wzdłuż alei Wojska Polskiego na dawne „Górne Przedmieście”. Dalej ulicami Lanca, Warmińską, Mazurską, Dąbrowszczaków, Mickiewicza do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po całym dniu jazdy nastał czas na chwilę odpoczynku. Zwiedzane starówki rozpoczęło się wieczorem o godzinie 19, przy świetle latarni. Przewodnik PTTK, pokazał konkatedrę św. Jakuba oraz Stary Ratusz. Po tak aktywnym dniu uczestnicy wycieczki udali się na odpoczynek, by móc w pełni sił wstać następnego dnia.
Zapraszamy do fotogalerii /tutaj/ oraz zapoznania się z trasą wycieczki /tutaj/

20 października 2013 (niedziela) o godzinie 6:10 goście z Obwodu Kaliningradzkiego z członkami KOŁODROM, przejechali rowerami na Dworzec PKP, gdzie o godz. 6:20 rozpoczął się załadunek rowerów do furgonetki, którą prowadził kol. Sławomir Buchowski. Po załadowaniu rowerów, wszyscy razem wsiedli do pociągu jadącego do Nidzicy. Po 40-minutowej jeździe dotarliśmy do celu na dworzec w Nidzicy. Po wypakowaniu rowerów przejechaliśmy na rynek w Nidzicy, gdzie przywitał nas znany rowerzysta Pan Jerzy Grala. Po wykonaniu grupowej fotografii, przed Urzędem Miasta, uczestnicy pojechali na zamek krzyżacki w Nidzicy. Na miejscu przywitała Nas grupa rowerzystów z Nidzicy i bardzo sympatyczna Pani Halina Rozalska przewodniczka, która opowiedziała o warowni zamku, jak i o mieście i ciekawostkach z nim związanych. Dowiedzieliśmy się m.in., że Nidzica jako jedno z dwóch miast w Europie zostało zbudowane na specjalnych glinianych naczyniach, które skutecznie izolowało budynki od podmokłego terenu na którym zbudowano budynki. Po wysłuchaniu ciekawych informacji i legend ruszyliśmy w stronę „Kamienia Tatarskiego”. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy nieco okrężną drogą w stronę grobu generała Maczugowa, jednego z dowódców armii rosyjskiej w czasie I Wojny Światowej. Po dotarciu do grobowca, rowerzyści z Obwodu Kaliningradzkiego złożyli hołd poległemu, poprzez złożenie wieńca.
Kierownik grupy Oleg Żirow wręczył dyplomy członkom Zarządu KOŁODROM oraz podziękował rowerzystom uczestniczącym w wycieczce.
Po krótkiej przerwie i wykonaniu wspólnego zdjęcia skierowaliśmy się w stronę Orłowa, gdzie znajduje się cmentarz wojenny z 1914 roku, który imponował swoją wielkością i surowością. Następnie grupa przejechała do świetlicy w Orłowie, gdzie Pani sołtys ugościła wszystkich ciepłą herbatą i kawą. W świetlicy Przewodniczący KOŁODROM Ryszard Prątkowski i Dariusz Stecki nagrodzili gości z Obwodu Kaliningradzkiego za wytrwałość i trud. Wręczono podziękowania, Państwu Eugenii i Sławomirowi Buchowskim za pomoc w zorganizowaniu rajdu, Państwu Barbarze i Tadeuszowi Krześlak za pomoc w zorganizowaniu pobytu gości oraz Panu Jerzemu Grala i Pani Sołtys za zorganizowanie ogniska i ciepłą herbatę. Zorganizowano również ognisko z pieczeniem kiełbasek. W świetlicy w Orłowie dołączyła grupa rowerzystów zaawansowanych, jadąca na rowerach z Olsztyna. Wszyscy z chęcią zjedli gorący posiłek. W międzyczasie odbył się konkurs, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody.
Po ognisku pojechaliśmy do rezerwatu źródeł rzeki Łyny chroniącego obszar rzadkiej na tych terenach erozji wstecznej. Po obejrzeniu niesamowitych widoków rowerzyści pojechali w kierunku dworzec kolejowego w Dobrzyniu. Po drodze zwiedziliśmy cmentarz żołnierzy radzieckich i niemieckich z I Wojny Światowej. W Dobrzyniu zapakowaliśmy rowery do busa i wsiedliśmy do pociągu w kierunku Olsztyna. Podróż minęła szybko i wesoło, po wycieczce wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi, że mogli tyle zobaczyć.
Zapraszamy do fotogalerii /tutaj/ oraz zapoznania się z trasą wycieczki /tutaj/

Składamy serdeczne podziękowania:

  • dyrekcji Muzeum Warmii i Mazur za umożliwienie bezpłatnego zwiedzenia Domu Gazety Olsztyńskiej i zamku,
  • dyrekcji PLANETARIUM za umożliwienie obejrzenia w cenie promocyjnej, filmu w 3D Kosmiczny Ekspres,
  • Panu Radosławowi Humieńczuk za umożliwienie bezpłatnego skorzystanie z atrakcji Leśnego Parku Linowego
  • Panu Jerzemu Grala, Pani Przewodniczce, Pani Sołtys z Orłowa i rowerzystom z Nidzicy za współorganizację ciekawego rajdu rowerowego po Nidzicy i okolicach.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację pobytu gości z Obwodu Kaliningradzkiego.

Dariusz Stecki

This entry was posted in Aktualności and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.