Relacja z rajdu rowerowego Olsztyn. Aktywnie! 05-07-2014

Rajd rowerowy krótki – rodzinny w ramach Olsztyn. Aktywnie! – Z Kolbergiem przez Warmię. Udział w wycieczce rowerowej do Wrót Warmii wzięło 55 rowerzystów.

resIMGP1153Dnia 05 lipca 2014 r. o godz. 10:00 spod olsztyńskiego Ratusza, wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową do Wrót Warmii i na VII Warmiński Kiermas w Bałdach. Zgodnie z prognozą dzień był upalny i bez opadów. Wyjazd rowerzystów spod olsztyńskiego Ratusza do pętli autobusu nr 25 Tęczowy Las zabezpieczał dwa patrole Policji: samochodowy i zmotoryzowany. Udział w rajdzie wzięło 55 rowerzystów.

Przy pętli autobusu nr 25 Tęczowy Las, odbyła się krótka pogadanka nt. Rowerem bezpiecznie do celu – policyjne rady dla miłośników dwóch kółek przeprowadzona przez mł. asp. Jarosław Bojarowicz z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali porad dotyczących: jazdy w kasku ochronnym i ubraniu wyposażonym w elementy odblaskowe, zwracania uwagi na innych oraz stosowania się do przepisów i nie podejmujmy lekkomyślnych manewrów. Jak powiedział mł. asp. Jarosław Bojarowicz rowerzyści są szczególną grupą niechronionych uczestników ruchu drogowego, która nie ma pasów, poduszki powietrznej, strefy zgniotu i sami musimy dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Trasa wycieczki rowerowej wiodła przez Puszczę Napiwodzko–Ramucką w skład, której wchodzą m.in.: Lasy Purdzkie, Lasy Warmińskie, Lasy Ramuckie, Lasy Korpelskie (dwa ostatnie często nazywane Puszczą Nidzicką). Przewodnik PTTK Krzysztof Ciesiński opowiedział nam, wiele informacji historycznych oraz ciekawostek o miejscach, przez które przejeżdżaliśmy. Jak powiedział nazwy Chabrowo, Chabrówko lub Chaberkowo pochodzą od złej jakości ziemi w okolicy miejscowości. Wieś Chaberkowo jest miejscowością, która 15 stycznia 1857 roku została wyodrębniona z Butryn i otrzymała nazwę Nowe Butryny. Początkowo była to osada robotników leśnych. W 1979 roku przywrócono nazwę Chaberkowo. W Butrynach zobaczyliśmy neogotycki kościół oraz warmińską kapliczkę klasycystyczna z drugiej połowy XVIII wieku.

resIMGP1367W Bałdach grupa rowerowa rajdy rodzinne „krótkie” spotkała się z grupą rajdów rowerowych długich i wspólnie wzięli udział w atrakcjach przygotowanych, przez Urząd Gminy Purda, podczas VII Kiermasu Wałmińskiego.

Na terenie VII Kiermasu Warmińskiego w Bałdach rowerzyści „zostali przeniesieni w czasie do 1712” i obejrzeli inscenizację powitania biskupa Teodora Potockiego przez wszystkie stany warmińskie z udziałem aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Podczas festynu rowerzyści mieli możliwość zobaczyć: prezentacje tradycyjnych rzemiosł i sztuki ludowej, stoiska edukacyjne oraz pokazy m. in. garncarstwa, krycia dachu trzciną, tkania na krośnie, pisania obsadką i atramentem w wiejskiej ławce, korowania żerdzi, wyrabiania masła, mielenia ziarna na mąkę oraz przymierzania strojów warmińskich. Chętni mogli wziąć udział w warmińskich pogadankach, wiejskich zabawach, konkursach z nagrodami dla dzieci, dorosłych i całych rodzin oraz drużynowy wielobój warmiński.

resIMGP1348Najmłodszy uczestnik wycieczki rowerowej Lenka (6 lat) została uroczyście wyróżnia na scenie głównej podczas VII Warmińskiego Kiermasu i otrzymała specjalną nagrodę „gwizdołek” babę pruską. Po zjedzeniu pysznego poczęstunku ufundowanego przez UG Purda rowerzyści przejechali do Wrót Warmii gdzie zrobili sobie grupowe zdjęcie i dalej pojechali Traktem Biskupim w kierunku wsi Przykop. Kolejną atrakcją była barokowa kapliczka cylindryczna otoczona czterema lipami. Kapliczka została ufundowana w 1792 roku. W niszy kapliczki znajduje się figura Matki Boskiej. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych na terenie północno-wschodniej Polski. Przejeżdżając przez Stary Olsztyn, rowerzyści dowiedzieli się, że tutaj urodził się Marek Jackowski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor, założyciel zespołu Maanam.

Podczas wycieczki wystąpiło kilka awarie m.in. przebite dętki oraz uszkodzona przerzutka. Po interwencji technicznej rowerzyści mogli dalej się poruszać i bezpiecznie dojechać do celu. Wycieczkę zakończono na terenie os. Pieczewo. Rajd był wyjątkowy dla ratownika medycznego, który nie musiał interweniować.

Relacja z wycieczki na stronie Olsztyn24 >>tutaj

Składamy podziękowania Policji za zapewnienie bezpiecznego przejazdu rowerzystów do rogatek miasta oraz przeprowadzenie pogadanki dotyczącej bezpiecznego poruszania się na rowerze.

Gratulujemy, najmłodszej uczestniczce Lence 6 lat, która jechała samodzielnie na rowerze, wytrwałości w pokonaniu na rowerze, dystansu 54 km. Dziękujemy UG Purda za ufundowanie nagród i poczęstunku. Składamy podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie.

Trwa konkurs, organizowany przez KOŁODROM na najaktywniejszego uczestnika imprez Olsztyn. Aktywnie! – wystarczy uczestniczyć w rajdach rowerowych i przed rozpoczęciem wypełnić kartę uczestnictwa /regulamin tutaj/. Zwycięzcy konkursów, otrzymają nagrodę rzeczową, podczas podsumowania sezonu rowerowego KOŁODROM, planowanego w dniu 26 października 2014 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rajdu rowerowego /tutaj/.

Polecamy kolejny rajd rowerowy Olsztyn. Aktywnie!w dniu 26 lipca 2014 (sobota) do Szkotowa. Uczestnicy ponoszą koszt transportu z Olsztyna do Nidzicy. Szczegóły dotyczące zapisów wkrótce.

This entry was posted in Aktualności and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.