Relacja z rajdu rowerowego Olsztyn. Aktywnie! 26-07-2014

Rajd rowerowy krótki – rodzinny w ramach Olsztyn. Aktywnie! – Echa I Wojny Światowej. Udział w wycieczce samochodowo-rowerowej do Szkotowa wzięło 43 rowerzystów.

resIMGP1153Dnia 26 lipca 2014 r. o godz. 7:30 z parkingu przy ul. Mochnackiego w Olsztynie, wyruszyła samochodami, grupa osób, na wycieczkę rowerową do Szkotowa. Zgodnie z prognozą dzień był upalny i bez opadów. Udział w wycieczce rowerowej wzięło 43 rowerzystów, w tym 15 rowerzystów z Obwodu Kaliningradzkiego. W radzie udział wzięła grupa rowerowa z MICHELIN przy PTTK w Olsztynie.

Na Plac Wolności w Nidzicy uczestników dowiozło pięć samochodów osobowych, a rowery przewiózł bus transportowym. W Nidzicy, ekipę z Olsztyna, przywitała grupa miejscowych rowerzystów, którzy wspólnie jechali na rowerze „Śladami I Wojny Światowej”. Po uroczystym przywitaniu rowerzystów został omówiony plan wycieczki. Pan Witold Zagożdżon wręczył przedstawicielom z Obwodu Kaliningradzkiego, upominki ufundowane przez Urząd Gminy w Nidzicy.

Trasa wycieczki rowerowej wiodła przez Puszczę Napiwodzko–Ramucką, która jest kompleksem leśnym o powierzchni 150 km², położonym w województwie warmińsko-mazurskim pomiędzy Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzicą, Szczytnem i Pasymiem. Na obszarze puszczy znajduje się 11 rezerwatów przyrody.
Przewodnik PTTK Jerzy Stawicki opowiedział o znaczeniu oraz przybliżył rys historyczny bitwy pod Tannenbergiem. Jak powiedział w niemieckiej historiografii bitwa rozegrana z wojskami Jagiełły zwana jest pierwszą „Bitwą pod Tannenbergiem”, który to fakt wykorzystano propagandowo przedstawiając wielkie zwycięstwo, odniesione w roku 1914 (druga „Bitwa pod Tannenbergiem”) jako rewanż za Grunwald 1410 r.

resIMGP1367Na terenie obozu w Szkotowie grupa rowerowa rajdy rodzinne „krótkie” spotkała się z grupą rekonstrukcyjną /plakat/. Następnie przejechali na pobliski cmentarz.

W świetlicy w Orłowie uczestnicy zjedli poczęstunek ufundowany przez UG w Nidzicy oraz odbyły się konkursy: krajoznawczy prowadzony przez przewodnika PTTK Pana Jerzego Stawickiego oraz na najmłodszego uczestnika wycieczki rowerowej. Najmłodszy uczestnik wycieczki rowerowej Nastja (12 lat) została uroczyście nagrodzony w świetlicy w Orłowie.

Po zjedzeniu poczęstunku ufundowanego przez UG w Nidzicy rowerzyści przejechali do mogiły generała Maczugowskiego gdzie zrobili sobie grupowe zdjęcie i dalej pojechali przez Bartoszki w kierunku Nidzicy. Jak się dowiedzieliśmy od szefa grupy rowerowej z Obwodu Kaliningradzkiego, Olga Żirowa, podczas I Wojny Światowej w latach 1914-1918 zginęło 5 200 000 żołnierzy rosyjskich oraz ważną rzeczą jest pamięć o osobach, które zginęły na polu bitwy i spoczywają z dala od swojej ojczyzny.
Kolejną atrakcją była możliwość kąpieli na strzeżonym kąpielisku w Szkotowie.

Podczas wycieczki wystąpiła jedna awaria w postaci przebitej dętki. Po interwencji technicznej rowerzyści mogli dalej się poruszać i bezpiecznie dojechać do celu. Wycieczkę zakończono na terenie parkingu przy ul. Mochnackiego w Olsztynie. Rajd był wyjątkowy dla ratownika medycznego, który nie musiał interweniować.

Gratulujemy, najmłodszej uczestniczce Nastji 12 lat, która jechała samodzielnie na rowerze, wytrwałości w pokonaniu na rowerze, dystansu 63 km.

Składamy podziękowania Państwu Sławomirowi i Eugenii Buchowskim i Panu Witoldowi Zagożdżon za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu wycieczki rowerowej.

Dziękujemy UG w Nidzicy za ufundowanie poczęstunku oraz Prezydentowi Miasta Olsztyna i Sklepowi Rowerowemu KOLARZYK z Olsztyna za ufundowanie nagród zwycięzcom konkursów. Składamy podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie.

Trwa konkurs, organizowany przez KOŁODROM na najaktywniejszego uczestnika imprez Olsztyn. Aktywnie! – wystarczy uczestniczyć w rajdach rowerowych i przed rozpoczęciem wypełnić kartę uczestnictwa /regulamin tutaj/. Zwycięzcy konkursów, otrzymają nagrodę rzeczową, podczas podsumowania sezonu rowerowego KOŁODROM, planowanego w dniu 26 października 2014 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rajdu rowerowego /tutaj/.

Polecamy kolejny rajd rowerowy Olsztyn. Aktywnie! w dniu 30 sierpnia 2014 (sobota) z finałem nad Jeziorem Długim podczas festynu z okazji półmetka Olsztyn. Aktywnie! Udział jest bezpłatny.

This entry was posted in Aktualności and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.