Relacja z rajdu rowerowego Olsztyn. Aktywnie! 30-08-2014

Rajd rowerowy krótki – rodzinny w ramach Olsztyn. Aktywnie! – Szlakiem Łyny i Wadąga – półmetek Olsztyn. Aktywnie!, niestety, już za nami. W wycieczce rowerowej udział wzięło 48 rowerzystów z Prezydentem Miasta Olsztyna Panem Piotrem Grzymowiczem wraz z małżonką.

res_IMGP0691Dnia 30 sierpnia 2014 r. o godz. 10:00 spod olsztyńskiego Ratusza, wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę rowerową. Wbrew prognozom opadów deszczu, dzień był pogodny, a w rajdzie udział wzięło 48 rowerzystów.
Uczestnicy wycieczki rowerowej zobaczyli jak zmienił się teren po koszarach i fabryce mebli. Przejechali wzdłuż rzeki Wadąg, która przy ujściu do Łyny płynie malowniczą, głęboką doliną. Dowiedzieli się, że elektrownia Łyna jest najstarszą, a Brąswałd największą elektrownią zawodową w okolicy Olsztyna. Obie elektrownie posiadają nadal czynne, oryginalne maszyny z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Do elektrowni Brąswałd woda płynie sztucznym kanałem z jeziora zaporowego na Łynie. Tama tego jeziora przepuszcza tylko małą część wody do starego koryta Łyny meandrującego w kierunku Kajn i Barkwedy.
Rowerzyści dowiedzieli się, że rzeka Wadąg ma przy swoim ujściu prawie 2 razy większy średni przepływ wody niż Łyna, do której uchodzi. Ponieważ rzeka Wadąg jest położona pod kątem prostym do rzeki Łyny, układ cieków wodnych zdecydował , o tym, że to Łyna jest rzeką główną, a nie Wadąg.

W ramach konkursu „Rowerowa Rodzina” książeczki oddało 10 rodzin.
Przewodnik PTTK Jerzy Popiołek opowiedział nam, wiele informacji historycznych oraz ciekawostek o miejscach, przez które przejeżdżaliśmy. Zakończenie wycieczki nastąpiło nad Jeziorem Długim podczas pikniku rodzinnego z okazji półmetku Olsztyn. Aktywnie! Tutaj też odbył się konkurs krajoznawczy z wiedzy o ogólnej oraz znajomości przepisów o ruchu drogowym rowerzystów prowadzony przez przewodnika PTTK. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Olsztyna. resIMGP1884
Trwa konkurs, organizowany przez KOŁODROM na najaktywniejszego uczestnika imprez Olsztyn. Aktywnie! – wystarczy uczestniczyć w rajdach rowerowych i przed rozpoczęciem wypełnić kartę uczestnictwa /regulamin tutaj/. Zwycięzcy konkursów, otrzymają nagrodę rzeczową, podczas podsumowania sezonu rowerowego KOŁODROM, planowanego w dniu 26 października 2014 r.

Składamy serdeczne podziękowania Policji za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa grupie 48 rowerzystów, podczas przejazdu spod olsztyńskiego Ratusza do pętli autobusowej przy dawnej Fabryce Mebli (os. Zatorze).

res_IMGP0561Gratulujemy, najmłodszym uczestniczkom
Lence 6 lat i  Oliwi 8 lat wytrwałości w pokonaniu na rowerze, dystansu 26 km. Dziękujemy Panu Prezydentowi Miasta Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi oraz wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rajdu rowerowego /tutaj/.

This entry was posted in Aktualności and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.