Jedzenie u dzieci budzi niepokój nawet u najbardziej wprawionych w boju rodzicach. Apetyt dziecka jest bardzo ważny, bo dzięki niemu może poprawnie się rozwijać i nadążać za swoimi rówieśnikami. Czasami jednak nasze dzieci nie chcą jeść i nie jesteśmy w stanie w żaden sposób ich do tego zachęcić. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, ale bez dokładnego wysłuchania naszego dziecka możemy je ze sobą pomylić.
Zmaga się z problemami psychicznymi
Nasze dzieci już od najmłodszych lat mogą zmagać się z problemami, które odbijają się na ich apetycie czy zaburzeniach odżywiania. Być może nasze dziecko jest w szkole wyzywane albo gnębione w inny sposób albo zmaga się z jakimś ciężkim do rozwiązania problemem. Warto dokładnie wywiedzieć się, czy tak jest, a jeśli tak, to w jaki sposób możemy mu pomóc. Niestety im mniej witamin przyswajamy, a więc im mniej jemy, tym mocniej wystawiamy się na ryzyko zapadnięcia na zdrowiu psychicznym, co może jeszcze mocniej pogorszyć sprawy naszego dziecka. W tym wypadku bardzo ważna jest komunikacja.
Nie ma większego zapotrzebowania kalorycznego
Są dzieci, które wcale nie potrzebują tak wielu kalorii, jak ich rówieśnicy albo dostarczają ich sobie w postaci bomby cukrowej. Coraz więcej młodych osób sięga po napoje energetyczne, które są przeznaczone dla osób pełnoletnich i w ten sposób fundują sobie wrażenie, że nie potrzebują większej ilości energii. Jednak puste kalorie nigdy nie są zdrowe, a już tym bardziej nie dla młodego, cały czas rosnącego i rozwijającego się dziecka, którego kości potrzebują ogromnej ilości witamin. Koniecznie upewnij się, że twoje dziecko nie zajmuje się po szkole zajadaniem się słodkościami lub innym niekoniecznie zdrowym jedzeniem.
Coś w jego diecie mu szkodzi
Dzieci są niesamowicie wyczulone na wszystko, co dostaje się do ich organizmu. Odmawianie może być ich świadomą lub podświadomą reakcją na jakiś szkodliwy składnik w ich diecie. Czasami same dzieci nie są w stanie określić swojego problemu. Może po czymś czują zawroty głowy, opadają z sił albo mają na coś alergię. Jeśli tak się dzieje, musimy poszukać przyczyny powstawania tych problemów. Powoli zmieniamy skład naszych dań, zamieniajmy potrawy albo potencjalnie szkodliwe składniki. Możemy też poprosić, żeby dziecko samo określało, na co ma ochotę, żeby w ten sposób dojść do sedna problemu.